استفاده از آب شیرین کن در مرغداری و سایر دامداری ها

5/5 - (1 امتیاز)

بیش از ۸۰ درصد وزن جوجه های یک روزه و بیش از ۷۰ درصد وزن مرغ های گوشتی از آب تشکیل شده است. مانند هر موجود زنده دیگری در بدن جوجه ها و مرغ ها، کمبود آب و همچنین مصرف آب ناسالم باعث بروز بیماری و در موارد حاد می تواند منجر به تلف شدن جوجه ها شود. از این رو تصفیه آب مرغداری ها از اهمیت بالایی برخوردار است و همانطور که میدانید املاح سنگین موجود در آب بزرگترین آسیب را به بافت موجودات زنده میزند که متاسفانه این املاح میتواند حتی به بدن ما انسان ها نیز آسیب بزنند. حال گوشت های دام هایی که آب شرب آنها با آب شیرین کن تغذیه نمی شوند نیز دارای بار یونی، نمکی و فلزات سنگین میباشد. طعم این گوشت ها نیز جالب نیست.

ابتدا باید بدانیم دستگاه تصفیه آب صنعتی چیست؟

یکی از مهم ترین دغدغه های بشر از گذشته تا به امروز داشتن آب بدون نمک، بدون رسوبات و بدون آلاینده بوده است. اصلی ترین ویژگی دستگاه آب شیرین کن صنعتی، از بین بردن املاح محلول در آب با استفاده از روش اسمز معکوس می باشد که امروزه یکی از بهترین و اقتصادی ترین روش ها برای تصفیه آب می باشد.

چرا تصفیه آب مرغداری اهمیت دارد؟

مرغداری ها در خارج از محدوده شهری فعالیت دارند و به همین دلیل امکان دسترسی به آب تصفیه شده در این واحدها وجود نخواهد داشت. این در حالیست که آب های استخراج شده از چاه عمیق و آب های سطحی حاوی مقدار زیاد املاح از جمله کلسیم، منزیم، آهن و منگنز است. علاوه براین، ورود فاضلاب های صنعتی به طبیعت باعث افزایش آلاینده های شیمیایی در آب میشود که به شدت به سلامت مرغ و پرنده ها آسیب وارد می کنند و باعث مشکلات زیر می گردند:

افزایش سطح استرس پرندگان با مصرف آب آلوده
شیوع بیماری ها به دلیل مصرف آب حاوی باکتری ها و ویروس های مختلف
عدم اثربخشی واکسن و داروها
کاهش جذب مواد مغذی و آسیب به استخوان ها به دلیل بالا بودن کلسیم، منیزیم، منگنز و آهن آب
ایجاد سنگ کلیه در پرندگان به دلیل مصرف آب با کلسیم و منیزیم بالا
کاهش اثربخشی آب به دلیل سدیم زیاد آب
شیوع بیماری های کبدی و روده ای در پرندگان با مصرف آب با املاح بالا

مزایای استفاده از آب شیرین کن در دامداری ها

تامین آب تمیز و بهداشتی برای حیوانات: دام‌ها و پرندگان نیاز به آب تمیز و آب شیرین برای آشامیدن و استفاده‌های دیگر دارند. دستگاه‌های آب شیرین کن می‌توانند آبهای شور یا آبهایی که حاوی املاح زیادی هستند را تصفیه کرده و به آب شیرین تبدیل کنند که مناسب برای استفاده حیوانات باشد.

کاهش هزینه‌های پیش‌گیری و درمان بیماری‌ها: آب شور و آبی که حاوی املاح زیادی است، ممکن است باعث بروز مشکلات بهداشتی و بیماری‌ها در دام‌ها و پرندگان شود. با استفاده از آب شیرین کن، می‌توان از پیشگیری از اینگونه مشکلات و کاهش هزینه‌های مربوط به درمان بیماری‌ها بهره برد.

افزایش بهره‌وری: آب شیرین کن با تصفیه آب، میزان مصرف آب را بهبود می‌بخشد. استفاده از آب شیرین و تمیز به مراتع و محیط زندگی دام‌ها کمک می‌کند که بهبود یابد و در نتیجه بهره‌وری در پرورش دام‌ها و پرندگان افزایش می‌یابد.

حفاظت از تجهیزات: آب شور می‌تواند باعث خرابی و کاهش عمر مفید تجهیزات آبی و سیستم‌های آبیاری شود. با استفاده از آب شیرین که از طریق دستگاه آب شیرین کن تهیه شده است، می‌توان از حفاظت بیشتری برای تجهیزات و سیستم‌های آبی استفاده کرد.

به طور کلی، استفاده از دستگاه آب شیرین کن در مرغداری و دامداری می‌تواند به بهبود شرایط بهداشتی، کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و حفاظت از تجهیزات کمک کند.

اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها

اشتراک گزاری :

Share on Facebook
Share on Twitter
Share on Linkdin
Share on Pinterest
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x